Erkių pernašamos ligos 2020-05-17T23:22:42+03:00

ERKIŲ PERNEŠAMOS LIGOS

Laiku atbaidant erkes yra lengviau apsaugoti šunis nuo erkių pernešamų ligų, nei vėliau jas gydyti. Erkės yra taip pat ir pavasario pranašai. Vos tik vidutinė paros temperatūra pakyla iki +5 °C, jos tampa aktyvios ir laukia savo aukų prisikabinusios prie augalų stiebų. Erkės yra greitos ir gali staigiai užšokti ant praeinančių gyvūnų ar žmonių ir ieškoti tinkamos vietos pasimaitinti ant aukos odos. Įsisiurbusios erkės dažniausiai yra labai mažos ir sunkiai pastebimos. Tai yra jaunos erkių formos – nimfos. Ligas gali pernešti tiek suaugusios erkės, tiek ir nimfos, todėl labai svarbu pamatyti ir saugiai ištraukti ne tik suaugusias erkes, bet ir nimfas. Niekuomet to negalima daryti tiesiog plika ranka! Geriau naudokite specialiai tam skirtą erkių ištraukimo įrankį. Traukimo metu erkės negalima suspausti. Taip pat nereikia jos niekuo apdoroti prieš traukimą. Tokie dalykai kaip aliejus, alkoholis ir pan. nepagelbės. Tikriausiai galima teigti, kad beveik visi žino apie tai, jog erkės perneša ligas. Yra tikrai daug kalbama ir rašoma apie erkių pernešamą encefalitą ir Laimo ligą, kurios yra pavojingos žmonėms.

Pavojingų ligų požymiai

Naminiai augintiniai deja taip pat negali išvengti ligų, kurias perneša erkės. Didžiausias pavojus kyla šunims dėl mūsų regione labiausiai paplitusių erkių pernešamų ligų –babeziozės, Laimo ligos, erlichiozės ir anaplazmozės.

  • Laimo liga (boreliozė) – tai bakterinė infekcija, kurią sukelia Borrelia burgdorferi. Erkės perneša šią bakteriją savo organizme ir besimaitindamos šuns krauju jį užkrečia. Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia karščiavimo epizodais ir protarpiniu šlubavimu. Šie požymiai įprastai išsivysto tik praėjus keliems mėnesiams po užsikrėtimo. Šlubavimas gali praeiti savaime po kelių dienų, tačiau ir vėl pasikartoja praėjus kažkuriam laikui. Šlubavimas yra pagrindinis šunų Laimo ligos požymis. Jis atsiranda ir praeina, pasireiškia vienuose, po to kituose sąnariuose. Šuns, sergančio Laimo liga, sąnariai yra skausmingi ir patinę. Šuo gali būti apatiškas, atrodyti nelaimingas ir netekti apetito.
  • Babeziozė (piroplazmozė) – tai sunki liga, kurią lydi hemolitinė anemija. Erkei besimaitinant ligos sukėlėjas – Babesia genties pirmuonis patenka į šuns organizmą, prisitvirtina prie eritrocitų ir juos pažeidžia. Ligos požymiai: karščiavimas, silpnumas, apetito ir svorio netekimas. Šuo tampa anemiškas, blužnis padidėja, dažnai išsivysto gelta. Ligai progresuojant simptomai tampa dar sunkesni. Taip pat gali pasireikšti kvėpavimo sunkumai, troškulys, rausvos ar rudos spalvos šlapimas, traukuliai ir koma. Kartu su babezioze dažnai pasireiškia ir Ehrlichia canis infekcija, kurią taip pat perneša erkės.
  • Šunų erlichiozė pasireiškia keliomis stadijomis. Ūmioje stadijoje šunims pasireiškia karščiavimas, sumažėja apetitas ir svoris, atsiranda nosies ir akių problemos. Ūmi stadija gali praeiti savaime be gydymo per keletą savaičių, tačiau po jos vystosi poūmė stadija. Ligos požymių nesimato ir ši stadija gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų.
    Šiuo laikotarpiu gyvūnai, kurių imuninė sistema yra pakankamai stipri, gali nugalėti ligą. Silpnesniems gyvūnams išsivysto lėtinė stadija. Tokiems šunims pasireiškia depresija, karščiavimas ir svorio netekimas, jų gleivinės yra blyškios, o pilvo sritis gali būti skausminga.
  • Anaplazmozė nėra tokia sunki kaip erlichiozė, tačiau ligos požymiai yra panašūs. Užsikrėtus ligos sukėlėju A. phagocytophilum, kurį perneša erkės, išsivysto šie požymiai: karščiavimas (virš 39 °C), apetito nebuvimas, depresija, viduriavimas, mieguistumas ir blužnies padidėjimas. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti šlubavimas ar nerviniai požymiai, bet tai taip pat gali būti susiję su Borrelia burgdorferi infekcija, dažnai lydinčia anaplazmozę. Kaip ir kitų, aukščiau minėtų ligų, anaplazmozės simptomai nėra specifiški.
  • Erkių pernešamas encefalitas – viena pavojingiausių ligų žmonėms, gali pasireikšti ir šunims, nors ir labai retai. Kraujo tyrimai gali parodyti, kad šuo užsikrėtęs, tačiau dažniausiai klinikiniai encefalito požymiai šunims nepasireiškia.
    Erkės taip pat gali pernešti ligas ir katėms, tačiau šios ligos pasitaiko daug rečiau nei šunims ir katėms jos nesukelia tokių rimtų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, Laimo ligos atveju, katėms pastebimas nedidelis šlubavimas, kuris gerai pasiduoda gydymui. Kačių babeziozė yra sunkesnė liga. Užsikrėtusioms katėms dingsta apetitas, jos netenka svorio ir išsivysto anemija. Kartais gali pasireikšti gelta, vėmimas ir sutrikęs kvėpavimas. Erlichiozė ir anaplazmozė beveik niekuomet nepasitaiko katėms Europos regione.
  • Lengviau apsaugoti nei gydyti. Naminių augintinių sveikata yra jų šeimininkų rankose. Šeimininkai turėtų būti labai atidūs ir visuomet kreiptis į veterinarijos gydytojus, kai  jų gyvūnams iškyla sveikatos problemų. Savalaikė diagnozė yra sėkmingo gydymo pagrindas. Kadangi erkių pernešamas ligas diagnozuoti yra labai sunku ir todėl sudėtinga jas gydyti, reikėtų pasirūpinti erkių atbaidymu nuo šunų.

Kompanija Bayer Health Care sukūrė veterinarinį vaistą Advantix. Tai užlašinamasis ant šunų sprando odos tirpalas (veikliosios medžiagos: imidaklopridas ir permetrinas), skirtas šunų apsaugai, nes jis atbaido ir žudo erkes. Erkės negali pasimaitinti šunų, apdorotų Advantix tirpalu, krauju ir todėl negali pernešti ligų. Advantix tirpalo poveikis pasireiškia dviem būdais – jis arba neprileidžia erkių prie gyvūno, arba, jei erkė užlipa ant šuns, ji pasijunta labai nemaloniai ir negali įsisiurbti į odą. Erkė gali mėginti pasilikti ant šuns kailio ir odos, tačiau jai tai nepavyksta ir ji nukrenta. Šio trumpo kontakto pakanka norimam poveikiui –erkė gauna savo nuodų dozę ir ji žūna jau nukritusi nuo šuns. Dėl tokio poveikio Advantix užlašinamasis tirpalas ženkliai sumažina erkių pernešamų ligų pavojų šunims. Be to, Advantix tirpalas efektyviai naikina blusas ir atbaido kraujasiurbius uodus bei mašalus. Šį užlašinamąjį tirpalą labai paprasta naudoti – tiesiog reikia išspausti atitinkamo šuns svoriui dydžio pipetės turinį ant šuns odos. Detalūs naudojimo nurodymai yra išdėstyti vaisto naudojimo instrukcijoje.