Kastracija, sterilizacija 2020-03-16T13:25:36+03:00

KASTRACIJA, STERILIZACIJA

Kastruoti, sterilizuoti – kada ir kodėl?

Tenka pripažinti, kad kasmet gimstančių šuniukų ir kačiukų skaičius yra gerokai didesnis negu gerų žmonių, norinčių ir galinčių juos auginti. Dėl to tūkstančiai sveikų gyvūnų yra sunaikinami arba išmetami valkatauti. Iškastravę ar sterilizavę gyvūną jūs ne tik prisidėsite prie beglobių šunų ir kačių skaičiaus mažinimo. Šios procedūros yra vienas paprasčiausių ir saugiausių būdų ateityje išvengti jūsų augintinio sveikatos problemų.

Ką reiškia kastracija ir sterilizacija?

Prieš operaciją gyvūnas turi būti nešertas mažiausiai 12 val. Kastracija atliekama patinams – prapjaunama mašnelė ir pašalinamos sėklidės. Sterilizacija yra patelės gimdos ir kiaušidžių pašalinimas. Tai sudėtingesnė už kastraciją procedūra, kadangi būtina atverti pilvo ertmę. Abi šios operacijos atliekamos tik su bendra narkoze, todėl yra visiškai neskausmingos. Savo augintinį galite pasiimti jau tą pačią dieną po operacijos.

Kokia sterilizacijos/kastracijos nauda?

Katės. Kačių ruja pasireiškia mažiausiai keletą kartų per metus, o kačiukus vesti ji gali iki pat gilios senatvės. Rujos metu katės elgesys labai pasikeičia – ji kniaukia, raičiojasi ant nugaros, tampa dirgli, gali pradėti šlapintis namuose.
Kalės.  Paprastai rujoja du kartus per metus. Ruja trunka vidutiniškai 3 savaites. Pasireiškia kraujavimu iš lytinių takų, padidėjusiu šunų dėmesiu. Šiuo laikotarpiu jūs turite nuolat saugoti savo augintinę nuo atsitiktinio susikergimo, kitaip turėsite nepageidaujamų šuniukų lizdą. Be to nėštumas ir gimdymas yra savotiškas stresas gyvūnui ir šiaip neigiamai veikiantis faktorius.Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Klinikiniai šio susirgimo simptomai silpnai pasireiškia, todėl į veterinarijos gydytoją savininkai su savo augintiniu dažniausiai kreipiasi, kai liga jau būna pažeidusi inkstus, kepenis ir pan. Gydymas šiuo atveju tik chirurginis – šalinama gimda ir kiaušidės. Patelių sterilizacija yra viena dažniausių pilvo ertmės operacijų veterinarijos praktikoje, nes vis daugiau gyvūnų savininkų ryžtasi išvengti problemų, susijusių lytiniais instinktais. Be abejo, tai labai sveikintina tendencija, nes tokiu būdu ne tik mažėja valkataujančių gyvūnų populiacija, bet ir sudaromos prielaidos patelėms vyresniame amžiuje išvengti daugelio lytinių organų patologijų. Sterilizavę savo augitinę, jūs išvengsite visų minėtų problemų. Be to, moksliškai įrodyta, kad ankstyva sterilizacija iki minimumo sumažina pieno liaukos vėžio tikimybę.
Patinai. Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireiškia nepageidautina elgsena, susijusi su lytiniu instinktu – agresyvumas, lipimas ant kitų šunų ar net žmonių. Patinas iš labai toli užuodžia rujojančios patelės feromonus, todėl gali nubėgti toli nuo namų ieškodamas kalės ar katės. Dėl to atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jis pateks po automobilio ratais. Katinai yra linkę įsivelti į konkurencines kovas su savo gentainiais ir dėl to tampa veterinarijos gydyklų pacientais. Be to, nekastruotas katinas šlapimu žymi savo teritoriją net ir kambaryje, o tai – nemalonus ir sunkiai panaikinamas kvapas. Laiku kastravę savo augintinį, išvengsite visų šių problemų. Šunims kastracija turi dar vieną teigiamą efektą – vyresniame amžiuje jie neserga prostatos ligomis.

Kada kastruoti/strerilizuoti?

Paprastai ši operacija atliekama 6 mėn. amžiaus gyvūnams. Pagrindinis motyvas – vyresniam gyvūnui yra mažesnė anestezijos (anestezija (žodis, reiškiantis „be pojūčių“) – tai vaistų sukelta nejautra, kuriai esant įmanoma atlikti bet kokias skausmingas gydymo ar diagnostikos procedūras) rizika. Tačiau dabar daugelis veterinarų naudoja pažangiausias narkozės technologijas ir rekomenduoja operuoti netgi 8 savaičių amžiaus gyvūnėlius. Nėra jokių įrodymų, kad tokia ankstyva sterilizacija/kastracija kaip nors įtakoja tolesnį gyvūno augimą. Bet kuriuo atveju veterinarijos gydytojas mielai aptars su jumis geriausią sterilizacijos/kastracijos laiką.

Ar sterilizacija/kastracija pavojinga?

Visos operacijos, atliekamos su bendra narkoze, yra susijusios su tam tikra nedidele rizika.

Ar mano gyvūnas po operacijos nutuks ir taps tingus?

Sterilizacija/kastracija neturi jokio ryškesnio poveikio jūsų augintinio charakteriui, išskyrus tai, kad išnyksta lytinis potraukis ir su juo susijusi elgsena. Be to, daugelis savininkų pastebi, kad jų augintiniai tapo meilesni, žaismingesni.

Ar teisingas teiginys, kad jūsų augintinė bent kartą turi atsivesti palikuonių?

Egzistuoja senas mitas, kad patelės sveikatai labai naudinga bent kartą turėti palikuonių. Šis teiginys niekuo nepagrįstas ir visiškai neteisingas. Nei nėštumas nei gimdymas neturi jokios įtakos tolesniam gyvūno gyvenimui. Tai tik savotiškas stresas tiek jums, tiek jūsų augintiniui.

Ar sterilizacija/kastracija yra brangi procedūra?

Patinų kastracija techniškai yra paprastesnė, taigi ir pigesnė už patelių sterilizaciją. Bet kuriuo atveju sterilizuoti patelę bus daug pigiau, negu susilaukti nepageidautinų palikuonių. Nėščia kalė ar katė daugiau suėda, jai reikalinga didesnė priežiūra. Gali būti, kad jūsų gyvūnui reikės suteikti gimdymo pagalbą ar atlikti Cezario pjūvį, o tai jau nemenkos išlaidos. Šuniukams ar kačiukams taip pat reikalinga nuolatinė priežiūra, be to – turėsite jiems rasti tinkamus šeimininkus.

Kada nerekomenduojama sterilizuoti patelių?

Pirmiausia visiškai tam netinkamas laikas kalei, yra rujos periodas, nes tuomet būna didesnė pooperacinių komplikacijų tikimybė. Kalėms nederėtų to daryti porujo fazėje, kadangi gali atsirasti tariamo nėštumo simptomai. Idealiausias laikas kalytei sterilizuoti yra maždaug 3 mėn. po tikrosios rujos. Tuo tarpu kates galima operuoti bet kada. Reikia žinoti, kad tam tikrų veislių kalėms po sterilizacijos gali atsirasti labai nemaloni komplikacija – šlapimo nelaikymas, kuris gana sunkiai gydomas. Taigi, prieš ryžtantis sterilizacijos operacijai, būtina aptarti visus šiuos aspektus su veterinarijos gydytoju.