Žiurkėno laikymas ir priežiūra 2020-03-16T13:20:43+03:00

ŽIŪRKĖNŲ LAIKYMAS IR PRIEŽIŪRA

Žiurkėnui reikia narvelio (jame būtinas bėgimo ratas), gertuvės, namuko, druskos graužimui (yra pastatomos, pakabinamos, besisukančios, paskanintos, tabletinės). Dar galima papildomai įdėti tikrą šaką (bet ne visi ją graužia), yra pirkti landžiojimo tunelių, susuktų iš šieno ir vielos (nors ilgainiui žiurkėnai linkę šieną ištraukti ir palikti pliką vielą).

Ar užtenka maitinti tik specialiais pašarais?

Užtenka, bet norint gyvūnėlį pamaloninti, galima paįvairinti jo racioną. Pavyzdžiui, kartais duoti džiovintų vaisių, riešutų (patirtis rodo, kad mėgstamiausi – anakardžio), papildomai saulėgražų. Ilgiau paturėjus žiurkėną, pamatysite, ką jis labiausiai mėgsta.
Ypatingai laimingi žiurkėnai būna gavę šviežių vaisių ir daržovių (be kita ko, juose esantis vanduo jiems atstoja didelę dalį dienos normos). Bet būkite atsargūs – neduokite gendančių produktų, nes žiurkėnas nebūtinai juos suvalgys iškart – maistas gali supūti ir supelyti urvelyje. Būtinai atsiminkite, kad žemės riešutų pelėsiai nuodingi, įvairios kruopos skanios, bet pilvuke išpursta, o vaisiai kaip melionas per dieną surūgsta.

Kokį narvelį parinkti?

Narvelių yra trijų rūšių – terariumai, vieliniai ir plastmasiniai.
Plastmasinių retai būna pirkti, nors jie geriausi ir patogiausi – kojytės nekliūna už tarpų tarp virbų, be to, tokie narveliai dažnai būna labai įdomus, nestandartiniai, su tuneliais.
Dažnai rekomenduojami terariumai – esą mažiems graužikams užtenka mažiau vietos, be to, aplink terariumą nebus šiukšlių po žiurkėnų švarinimosi. Aš manau, kad tokiems gyvūnėliams kaip žiurkėnai reikia kuo daugiau vietos aktyviam judėjimui. Be to, jų mėgstamiausias užsiėmimas – laipioti aukštyn žemyn sienelėmis, todėl įdėti juos į nedidelį vienaukštį narvelį, kuriame yra tik namelis ir ratukas, yra kankinimas.
Optimaliausias sprendimas – standartiniai vieliniai narvai. Jų būna įvairių dydžių ir, suprantama, kainų. Galima įsigyti nediduką vienaukštį už porą dešimčių litų, bet tai būtų panaši situacija kaip su terariumu. Kad ir kokį narvą pasirinksite, rekomenduoju, kad jis būtų ne mažiau nei dviejų aukštų ir kad jame žiurkėnai galėtų prisigalvoti įvairių pramogų.

Ar galima laikyti žiurkėnus, namie jau esant kitų gyvūnų?

Svarbiausias klausimas, ko gero, yra ar žiurkėnams saugu vienuose namuose su kate. Atsakymas paprastas – priklauso nuo katės, nors paprastai katė tik pirmomis dienomis ateina pasižiūrėti naujų gyventojų ir nekrapšto jų iš narvo. Bet jei bėgiotų laisvai, savaime suprantama, joks katinas neatsispirtų pagundai.
Pavojingiau su didesniais gyvūnais kaip šunys. Jie puikiai užuodžia kitus gyvūnus, gali ateiti jų uostyti ir numesti ar sulaužyti visą narvą.

Ar galima žiurkėnus išleisti pasilakstyti?

Taip, netgi drįstu teigti, kad būtina! Kiek galima laikyti judrius gyvūnus uždarytus? Tik svarbu, kad kambary nebūtų aštrių daiktų ar pavojingų medžiagų, nes gyvūnėlis norės visko paragauti. Vata, lipni juostelė, putplastis, išorėje esančios statybinės medžiagos gali užkimšti skrandį ar nunuodyti gyvūną.
Taip pat paleiskite tik tame kambaryje, kuriame galite pajudinti visus daiktus – žiurkėnas lįs į tamsiausią kampą, todėl vėliau atitraukti spintą ar pianiną gali būti problematiška.
Svarbiausias dalykas – patys būkite labai atsargūs būdami tame pačiame kambaryje su laisvu žiurkėnu. Jie – greiti padarėliai, todėl vaikščioti ir apskritai judėti reiktų labai atsargiai – sėdint ant grindų net nepajusite, kaip mažylis įlis į kelnių klešnę ar jums žengiant žingsnį prabėgs po padu.

Dar keli naudingi patarimai ir pastebėjimai

  • Gyvenantiems vieliniame narvelyje žiurkėnams aukštesniuose aukštuose kojytės vis lįs į tarpus tarp vielų, todėl geras būdas jiems palengvinti gyvenimą – panaikinti tuos tarpus. Tai galite padaryti pakarpydami ir išklodami kartono gabalais. Kitas būdas – išklijuoti stora lipnia juostele, bet stebėkite augintinį – jei jis linkęs ją graužti, nedelsdami išimkite!
  • Žiurkėnai yra švarūs padarėliai, tuštinasi tik vienoje pačių išsirinktoje vietoje ir labai nemėgsta nešvaraus narvo, todėl tam, kad palaikytumėte nuolatinę švarą, į tuštinimosi kampą padėkite kokį daikčiuką, kurį galėtumėte kasdien pakeisti nevalydami narvo (arba kartotinę plokštelę, arba specialų tualetą).
  • Geriausias pakratas – medžio drožlės arba presuotos kapsulės. Jie namelyje lizdą sukasi iš šieno, tad ir juo reiktų pasirūpinti. Beje, džiungariškiems žiurkėnams labai sunku susitvarkyti su tuo šienu, parduodamu parduotuvėse (ilgi ir kieti stagarai – Sirijos žiurkėnams jie tinka, nes jie lizdą sukasi kiek kitaip), todėl siūlau, jei tik yra galimybė, džiungariškiems žiurkėnams duoti minkšto šieno nuo vejos arba, jei galimybės nėra, iš pirktinio šieno išimti smilgas ir kitus kietus stagarus.